איך מגישים בקשה לצו ירושה, ומה ההבדל בין צו ירושה לבין צו קיום צוואה?

משרדנו מתמחה במגוון תחומים ומעניק ללקוחותינו ליווי מלא כדי להגן על הזכויות, על הנכסים ועל הכסף שלהם

הוצאת צו ירושה

כותב: עורך דין צחי קלמנוביץ'

תוכן עניינים

הדרך שלכם לקבל את הירושה המגיעה לכם עשויה לעבור בצו ירושה. אך לפני שנבין כיצד להגיש בקצה לצו ירושה ומתי צריך אותה – כדאי להבין מה ההבדל בין זה לבין צו קיום צוואה.

עו"ד צחי קלמנוביץ', מומחה לירושות, לצוואות ולשמירה על זכויות הגיל השלישי, מדגיש כי ההבדל בין שני הצווים, צו ירושה וצו קיום צוואה, תלוי במה שהמנוח הותיר אחריו. במידה וטרם לכתו ערך המנוח צוואה – יהיה עליכם להגיש בקשה לקיום צוואה.

מצד שני, אם הוא לא הותיר צוואה מסודרת, תידרשו להגיש בקשה לקיום ירושה על מנת ליהנות מהנכסים, מהרכוש, מהכספים ומהזכויות שמגיעים לכם.

בקשה לצו ירושה – כך תעשו זאת נכון:

את הבקשה לצו ירושה ניתן להגיש בשני אופנים – באופן ידני במשרדי רשם הירושות, או בצורה מקוונת באונליין, באתר האינטרנט של הרשם.

כדי לעשות זאת, יהיה עליכם להכין כמה מסמכים מראש:

א. טופס בקשה לצו ירושה, בו יהיה עליכם למלא את פרטי המוריש ואת פרטי היורשים. בניגוד לנהלים בעבר, כיום כבר אין צורך באימות חתימה אצל עורך דין על מנת להגיש את הבקשה טופס הבקשה.

ב. תעודת פטירה של המוריש.

ג. אישור על הודעה לשאר היורשים. בין אם אתם בוחרים להודיע באמצעות דואר רשום לשאר היורשים על הכוונה שלכם להגיש בקשה לצו ירושה או שאתם מעוניינים להודיע להם באופן אישי – תהיו חייבים להמציא אישור על ההודעה.

כמה עולה אגרת צו ירושה

מעבר למסמכים שפורטו למעלה, יהיה עליכם לשלם כמה אגרות על מנת שרשם הירושות יטפל בבקשה שלכם לצו ירושה.

יהיה עליכם לשלם שתי אגרות. הראשונה היא אגרת הבקשה עצמה, שעולה כ-505 שקלים. במידה ותבחרו להגיש את הבקשה באונליין באתר רשם הירושות, תהיו זכאים להנחה של 76 שקלים.

בנוסף לאגרה הזאת, יהיה עליכם לשלם אגרת פרסום בגובה של 130 שקלים. האגרה הזאת נועדה כדי לכסות את עלויות הפרסום של הבקשה שלכם.

בכל פעם שמתקבלת בקשה לצו ירושה, על רשם הירושות לפרסם את פרטי הבקשה הספציפית בעיתונים. אגרת הפרסום נועדה לכסות את עלות הפרסום בכלי התקשורת.

לאחר הגשת הבקשה בצירוף כל המסמכים והאגרות המתאימים, תקבלו אישור על כך שהבקשה שלכם בטיפול של רשם הירושות.

משך הטיפול בבקשות כאלה עומד בדרך כלל על מספר חודשים. בכל מקרה, אל תצפו שהטיפול בבקשה בצו הירושה שלכם יסתיים בתוך פחות מ-45 ימים.

השאירו פרטים לייעוץ ראשוני:

אולי יעניין אתכם

עלות מינוי אפוטרופוס

עלות מינוי אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס הוא הליך משפטי פורמלי שבו בית המשפט ממנה אדם שיהיה אחראי על הטיפול באדם שאינו מסוגל לקבל החלטות בעצמו בשל העדר צלילות, ירידה

קרא עוד»
האם אפוטרופוס מקבל שכר?

האם אפוטרופוס מקבל שכר?

אפוטרופסות היא מוסד משפטי במסגרתו מטיל בית המשפט על אדם המכונה "אפוטרופוס" את האחריות לדאוג לצרכיו של אדם אחר שאינו מסוגל לעשות זאת בעצמו, המכונה

קרא עוד»
עורך דין צחי קלמנוביץ'

עורך דין צחי קלמנוביץ'

תפריט נגישות

×