צוואה הדדית: היתרונות והסכנות של צוואה הדדית עבור היורשים

משרדנו מתמחה במגוון תחומים ומעניק ללקוחותינו ליווי מלא כדי להגן על הזכויות, על הנכסים ועל הכסף שלהם

כותב: עורך דין צחי קלמנוביץ'

תוכן עניינים

מהי צוואה הדדית? למעשה, צוואה הדדית היא צוואה שעורכים בני זוג על מנת להגן על זכויותיהם, על זכויות בני הזוג שלהם ושל הילדים. 

בני זוג רבים שמחליטים לערוך צוואות בוחרים לעשות זאת יחד, ולמעשה הם מסתמכים זה על הצוואה של זו – ולהיפך. 

כך לדוגמא, במידה ושני בני הזוג מחזיקים בנכס, בית, דירה או כל דבר כזה, הם יכולים להגדיר כי בני הזוג שלהם יקבלו את כל הזכויות על הדירה לאחר פטירתם.

מעבר לזה, הם יכולים לקבוע כי רק לאחר המוות של בן הזוג השני, הדירה תעבור לילדים. 

לכאורה, במבט ראשון נראה כי מדובר במצב אידיאלי עבור בני הזוג ועבור הילדים. כל אחד מבני הזוג יוכל ליהנות מהנכס עד לסוף חייו בלי לחשוש שהוא, או ילדיו, עלולים לאבד את הזכויות שלהם בנכס. 

באמצעות צוואה הדדית, כל צד מבני הזוג מבטיח כי האלמן או האלמנה לא יוכלו להכין צוואה חדשה לאחר לכתם, ולא יוכלו להוריש את הנכס לאחרים. 

עם זאת, צוואה הדדית טומנת בחובה גם מכשול עצום – דווקא עבור הילדים. דמיינו מצב כזה: שני בני זוג עורכים צוואה הדדית, ולאחר כמה שנים אחד מהם נפטר.

הנכס מועבר לבן הזוג שנותר בחיים, כפי שנכתב בצוואה ההדדית. עם הזמן, הוא מוצא אהבה חדשה ומתחיל חיים חדשים. מה מונע ממנו למכור את הדירה או להעניק אותה לבן או לבת הזוג החדשים?

האם לילדים יש הגנה במקרה של צוואה הדדית?

צוואה הדדית אינה מבטיחה לילדים הגנה מלאה מצבים כאלה. משמעות הדבר היא שהם עשויים לאבד את הירושה שלהם בשל גחמות של בן הזוג שנותר בחיים.

למזלם, במשפט הישראלי יש לכך פתרון, והוא אפילו די פשוט. בזמן שאתם עורכים צוואה, מומלץ שתציינו הוראות מיוחדות.

הוראות אלה יכולות להיות למשל איסור העברת הדירה במתנה או אישור למכירת הנכס רק במקרים שבהם יש צורך במעבר לדיור מוגן, או שיש צורך במימון של טיפול רפואי. 

למעשה, הדבר הכי חשוב שתוכלו לעשות במעמד עריכת הצוואה הוא פשוט להיעזר בעורך דין בעל הניסיון והידע המתאימים, כדי שיוכל לעזור לכם להיערך למצבים שונים ולהגן על הזכויות שלכם, של בני הזוג שלכם ושל הילדים. 

צחי קלמנוביץ' – משרד עורכי-דין מתמחה בדיני צוואות ובעריכה של צוואה הדדית. צרו קשר לקבל ייעוץ, סיוע וליווי משפטי.

עורך דין צחי קלמנוביץ'

עורך דין צחי קלמנוביץ'

תפריט נגישות