ניצול קשישים

משרדנו מתמחה במגוון תחומים ומעניק ללקוחותינו ליווי מלא כדי להגן על הזכויות, על הנכסים ועל הכסף שלהם

כותב: עורך דין צחי קלמנוביץ'

תוכן עניינים

אוכלוסיית הגיל השלישי היא אוכלוסייה גאה (בצדק!), והאזרחים הוותיקים מגלים שהם כבר אינם אותן דמויות חזקות שהחזיקו משפחות או עסקים, והם זקוקים לעזרת המשפחה.

מסיבה זו, לא פעם הם מעדיפים לוותר ולהימנע מהבקשה לעזרה בייחוד כאשר הם נופלים קורבן לעוקץ ותרמית מצד נוכלים.

לעיתים מדובר בנוכלות של ממש במכירת מוצר או שירות שאינם קיימים או פגומים או שהקשיש אינו צריך אותם, ולעיתים במוצר או שירות אמיתיים אבל כאלה שהתשלום עבורם נעשה תחת לחץ כבד שההורים הוותיקים התקשו לעמוד נגדו.

חשוב לדעת שלבני הגיל השלישי זכויות צרכניות גבוהות יותר שמעמידות שורות של הגבלות ואיסורים על המוכר, ומגנות על בני הגיל השלישי. על-פי חוק הגנת הצרכן למשל, הקשיש חייב לקבל את המידע המלא על העסקה, את היתרונות והחסרונות שלה וגם הסבר על זכויותיו לבטל את העסקה.

החוק והפסיקה מדברים למשל על איסור ניצול חולשות של הקשיש כמו אי ידיעת השפה, הפעלת לחץ פיזי מאיים וניצול חולשות שונות כעילה לביטול עסקה.

חשוב לדעת – לכל מעשה נוכלות יש פתרון בבית המשפט אף אם אין זכות לביטול עסקה לפי חוק הגנת הצרכן. לצד הקשיש חוקים רבים החל מחוק החוזים וכיו"ב ופסיקות רבות המגינות עליו מפני מעשי נוכלות.

כמה טיפים לסיכום, איך לשמור על ההורים ולמנוע מנוכלים להגיע להורה המבוגר

  1. לא לחתום על מסמכים וחוזים לפי שהילד או הנכד מעיין בהם, ולהדגיש שהיום ניתן לחתום דיגיטלית, ולפעמים ההורה המבוגר לא מבין שהוא למעשה חותם על הסכם.

 

  1. לא לוותר על הסכם כתוב בו יפורטו מלוא הזכויות והחובות לרבות דרכי ביטול העסקה.

 

  1. לעולם לא לשלם במזומן. העברה בנקאית עדיפה לשם מעקב על העברת התשלום. מומלץ להימנע גם מהמחאות, כדי למנוע מצב בו ההורה מעביר לנוכל המחאה שתגלגל בסופו של יום לגורמים בשוק האפור, שיעמדו על פדיונה.

 

  1. הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מקנה אפשרות להסיר את הנייד של ההורים ממאגרים שיווקיים ואף להגיש תלונה כנגד גופים שפנו להורה למרות האיסור. פניה אסורה אף מקנה זכות להגיש תביעה לבית המשפט עם פיצוי קבוע בחוק. רשמו בגוגל: "אל תתקשר אלי", והגיעו ישר לאתר הממשלתי, בו מזינים את מספר הנייד ובכך תמה ההרשמה והחסימה.

השאירו פרטים לייעוץ ראשוני:

אולי יעניין אתכם

עלות מינוי אפוטרופוס

עלות מינוי אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס הוא הליך משפטי פורמלי שבו בית המשפט ממנה אדם שיהיה אחראי על הטיפול באדם שאינו מסוגל לקבל החלטות בעצמו בשל העדר צלילות, ירידה

קרא עוד»
האם אפוטרופוס מקבל שכר?

האם אפוטרופוס מקבל שכר?

אפוטרופסות היא מוסד משפטי במסגרתו מטיל בית המשפט על אדם המכונה "אפוטרופוס" את האחריות לדאוג לצרכיו של אדם אחר שאינו מסוגל לעשות זאת בעצמו, המכונה

קרא עוד»
עורך דין צחי קלמנוביץ'

עורך דין צחי קלמנוביץ'

תפריט נגישות

×