מינוי אפוטרופוס להורה מבוגר: האם יש אפשרות אחרת?

אפוטרופוס להורה מבוגר

תוכן עניינים

במקרים רבים, בני המשפחה של הורים מזדקנים משוכנים כי יש למנות אפוטרופוס להורה מבוגר בכל מצב ובכל מקרה.

הרי במקרים רבים, יחד עם הגיל המתקדם מתחילות להופיע גם מחלות זיקנה נפוצות, כמו דמנציה ואלצהיימר, שמקשות על אדם לפרש את המציאות כמו שהיא ולקבל החלטות מושכלות.

מינוי אפוטרופוס להורה קשיש נעשה ברוב המקרים כאשר ההורה מתחיל להתמודד עם מצבים רפואיים אלה. ילדיו, שרוצים את הטוב ביותר עבורו – וחוששים מהאפשרות שההורה יפול קורבן לעוקץ קשישים – פונים ישר להליך המוכר הזה כדי למנוע מראש מצבים כאלה.

חשוב לדעת שהליך כזה אינו תמיד ההליך העדיף. הסיבה לכך ברורה: ברגע שמונה אפוטרופוס על אדם כלשהו, הרי שאותו אדם מאבד הלכה למעשה את העצמאות שלו.

הוא כבר לא יכול לקבל החלטות שקשורות לנכסים שצבר במהלך חייו, הוא לא יכול לקבל החלטות שקשורות לכספים השייכים לו ובמקרים מסוימים הוא אף אינו יכול לקבל החלטות שנוגעות למצבו הבריאותי האישי שלו.

מינוי תומך החלטות במקום אפוטרופוס להורה מבוגר

מדינת ישראל מאפשרת לבני המשפחה ולקרוביהם של קשישים לפעול בהליך אחר, שמצד אחד מגן על הקשיש, על נכסיו, ממונו ועל בריאותו, ומצד שני לא גוזל ממנו את העצמאות שלו לנהל את חייו.

להליך הזה קוראים "תומך בקבלת החלטות", והוא נועד למקרים שבהם ההורים הקשישים מתמודדים עם מחלות זיקנה, אך לא ברמה שמונעת מהם לקבל החלטות מושכלות.

לצורך העניין, גם אם הורה מבוגר מתמודד עם אובדן זיכרון מסוים, ייתכן שהוא מתמודד עם דמנציה קלה שאינה פוגעת בו לחלוטין.

במקרה שבו אדם מתמודד עם מחלות זיקנה ברמה קלה יחסית, לא תמיד יהיה צורך למנות אפוטרופוס להורה מבוגר. במקום ליטול ממנו את העצמאות המלאה שלו, עדיף להשתמש בכלי המשפטי הנוסף שהמדינה מעניקה לנו על מנת להעניק לו סיוע וגיבוי בתחום קבלת ההחלטות החשובות והמשמעותיות.

תומך בקבלת החלטות הוא אדם שמתמנה במסגרת הליך מוגדר ומסודר. המינוי נועד כדי שיוכל לסייע להורה שמתמודד עם מצבים רפואיים כאלה בניהול העניינים הכספיים שלו, בקבלת החלטות חשובות ועל מנת לוודא שההורה המבוגר לא נתפס בציפורניהם של נוכלים שרק מחפשים קשישים שמתקשים לפרש את המציאות כמו שהיא ולגנוב מהם נכסים וכספים רבים.

איך ממנים תומך בקבלת החלטות?

ברוב המקרים, מי שיתמנה לתפקיד הוא אחד מבניו או בנותיו של הקשיש. במסגרת המינוי, הוא מהווה הלכה למעשה חלופה למינוי אפוטרופוס להורה מבוגר.

המינוי הזה יכול להתבצע, כאמור, במקרים שבהם ההורה לא איבד את צלילותו לחלוטין, אלא מתמודד עם רמה קלה יחסית של מחלות זיקנה.

כדי לקבל מינוי של תומך בקבלת החלטות, יש לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בתחום מגוריו של ההורה עבורו מעוניינים למנות תומך החלטות.

במסגרת הבקשה, יש לפרט מדוע מוגשת הבקשה והן הסיבות לכך. בנוסף, יש לציין במפורש את הסמכויות המבוקשות במסגרת המינוי.

בניגוד להליך של מינוי אפוטרופוס להורה מבוגר, במסגרת מינוי תומך החלטות הוא לא מאבד את העצמאות שלו לחלוטין והוא עדיין יכול ורשאי לקבל החלטות גם בעניינים מהותיים כגון ניהול הכספים והנכסים שלו.

לטופס הבקשה למינוי תומך החלטות יש לצרף גם תצהיר חתום על ידי עורך דין.

תומך בקבלת החלטות הוא כלי משפטי מצוין שהמדינה מעניקה לנו, כדי שנוכל לסייע להורים המזדקנים שלו בלי שיאבדו את העצמאות שלהם לחלוטין.

התמודדות עם הורה מזדקן עלולה להיות מורכבת מאוד. התמודדות עם בירוקרטיה שקשורה להורים במצב זה עשויה להכביד על כל אדם ולהקשות על התנהלות היום-יום.

לכן, אם לדעתך הגיע הזמן למנות אפוטרופוס להורה מבוגר, או למנות עבורו תומך בקבלת החלטות – אני ממליץ לך להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בדיני אפוטרופוסות.

ליווי וסיוע של עורך דין בכל שלב משלבי ההליכים האלה יעניק לך ראש שקט וביטחון מלא שהזכויות שלך ושל ההורים נשמרות על הצד הטוב ביותר.

אני מזמין אותך ליצור עמי קשר כדי לקבל ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי. ניתן להשאיר פרטים כאן באתר ואחזור אליך, או פשוט להתקשר לטלפון שמופיע באתר.

בנימה זו, אני מאחל לך בהצלחה בתקופה הזאת. מניסיון, אני יודע שהיא עלולה להיות מורכבת ולא פשוטה.

מאמרים נוספים:

השאירו פרטים לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי