fbpx
לשיחת יעוץ ללא התחייבות חייגו: 077-3370378

המדריך הבסיסי
לעריכת צוואה

אז דבר ראשון, לפני שמתחילים לערוך צוואה, נתחיל במספר פעולות הכנה:

1. איזה נכסים יש לנו?

ערכו רשימה מסודרת של כל הנכסים שלכם לפי קטגוריות, למשל, באופן הבא:

• נדל"ן – דירה, מגרש וכו'.
• מיטלטלין – תכשיטים, מכשירי חשמל וכו'.
• כסף – חשבונות בנק, חסכונות וכו'.
• חפצים סנטימנטליים.

טיפ:

אי אפשר להוריש באמצעות צוואה תשלומים לפי ביטוח, כגון ביטוח חיים או קופות גמל. אז מה עושים כדי שהכסף יגיע ליורשים שלנו? מוודאים מול חברות הביטוח שרשמתם מוטבים בפוליסות הביטוח (לחלופין, בודקים אצל חברת הביטוח שהכספים הם בגדר עיזבונכם)

2. שלב הבא – את מי נרשום בצוואה?

ערכו רשימה של כל מי שאתם מעוניינים להוריש לו – בני-זוג, ילדים, נכדים, חבר שיש להם איתו קשר מיוחד או כל אדם אחר להם אתם מעוניינים להוריש את רכושכם או חלק ממנו.

וודאו שאתם מדויקים בתיאור הנכס או החפץ שאתם מורישים. שימו לב כי לחלקם הגדול של הנכסים יש מספר מזהה, כמו מספר גוש וחלקה לקרקע, מספר סידורי לכספת, וכו'.

וודאו שאתם מדויקים בתיאור האדם לו אתם מורישים. מספר תעודת הזהות של היורש הינו בגדר חובה מבחינתכם (אין חובה שבדין) ואם אין ברשותכם מספר תעודת זהות אז לכל הפחות רשמו את שמו המלא ועיר מגוריו של היורש.

3. חשבו – האם צפויים מחלוקות וסכסוכים בחלוקת הירושה?

אם כן, אנו ממליצים על שלוש פעולות שיכולות לסייע:

הפעולה הראשונה, והיא נכונה כמעט תמיד, היו מדויקים וספציפיים בצוואה. בנוסף, תארו כל נכס וחפץ "המועדים לפורענות" באופן מדויק ככל הניתן והגדירו במדויק מי יקבל אותו.

לדוגמא בלבד: "לרחל בתי הקטנה אני משאירה את צמיד הזהב (14 קראט), המשובץ אבנים סגולות וירוקות שאני תמיד עונדת על ידי הימנית".

הפעולה השנייה, היא להוסיף בצוואה מספר מילים מליבכם.

לדוגמא בלבד: "כאשר ישבתי להכין את הצוואה, בראש מעייני עמד הרצון למנוע כל ויכוח או סכסוך בין בני משפחתי שאני כה אוהבת. אני רוצה שכולכם תמשיכו לחיות יחד באהבה ובידידות. לכן, אם תריבו על הירושה למרות שאני מחלקת אותה לאחר מחשבה, אתם תזלזלו ברצונות שלי ובכבוד שלי".

אמנם אין כאן ציווי שיכול להשפיע באופן חוקי, אולם לעיתים מילים שנאמרות מהלב מספיקות כדי למנוע סכסוך מיותר בקרב היורשים.

הפעולה השלישית – ו"המשפטית" ביותר מבין שלושתן, היא למנות "מנהל עיזבון".

לעיתים מספיק שבצוואה יוגדר בן משפחה כמנהל העיזבון כדי שמעשית הוא ייתפס בעיני היורשים כבעל סמכות (גם אם לא באופן רשמי). יש לציין כי ככלל, אין חובה למנות מנהל עיזבון, וכמו-כן בית המשפט או רשם הירושות (לפי העניין) הוא שנותן את התוקף למינוי.

אם הסכסוכים מחריפים כמובן שמומלץ למנות את מנהל העיזבון באופן רשמי. שימו לב כי למנהל העיזבון מגיע שכר טרחה המגולם באחוזים מתוך העיזבון (מדובר כעקרון על אחוזים בודדים בין 0% ל-4% לפי העניין, אך במקרים מיוחדים, אם יש הוראה ספציפית בצוואה, יכול בית המשפט לפסוק אף יותר).

4. הגנה מפני ביטול או עיכוב של הצוואה

בדקו עם עצמכם ובן/בת זוגכם מי עלול להיות "לא מרוצה" מהצוואה, מי יכול לגרום לעיכובה, ומי מסוכסך בתוך המשפחה.

בדקו איזה טענות עלולות להתעורר שיסכלו את רצונכם לחלק את הצוואה.

הליכי התנגדות לצוואה עלולים לקחת שנים ארוכות, ולא פעם הצדדים מתקשים להגיע לפשרה בגלל המעורבות הרגשית בהליך.

טיפ:

הגנו על בני-זוגכם. ליורשי דירת המגורים המשותפת יש יכולת לבקש את מכירת הדירה וחלוקת השווי הכספי שלה, ובכך להכריח את בן/בת זוגכם לצאת מהדירה. ודאו כי הנכם נוקטים בפעולות המשפטיות הדרושות על-מנת למנוע זאת למשל על-ידי רישום הערת אזהרה או הכנת צוואה הדדית.

אנו ממליצים להיוועץ עם עורך-דין שעוסק בהכנת צוואות ובקיא בחוק בירושה, כדי לוודא שהצוואה לא רק נעשית כהלכתה, אלא שהיא תצפה פני עתיד ותמגן עצמה מפני פגמים וחולשות שיכולים לפגוע במימושה.

הכנת מסמך צוואה חוקי היא פשוטה למדי, אך שימו לב – צורת הצוואה היא פשוטה, אולם תוכנה עלול להיות מורכב. כתיבת צוואה מבלי להתייחס לחולשות המשפטיות שלה חושפת את הצוואה לתקיפה על-פי דין ("התנגדות") ובכך אתם מסתכנים בביטול הצוואה – כולה או חלקה, או בעיכוב קיום הצוואה, לעיתים אפילו במספר שנים.

5. צורת הצוואה

• צוואה בכתב-יד – הצוואה תעשה כולה בכתב ידו של המוריש, עם תאריך מלא וחתימתו של המוריש.

• צוואה בעדים – הצוואה תעשה מודפסת או בכתב-יד, עם תאריך מלא. על הצוואה יחתום המוריש ויצהיר כי זו היא צוואתו שנעשתה לפי רצונו, ואת חתימה זו ודברים אלה יאשרו שני עדים. על העדים להיות מעל גיל 18, שאינם פסולי-דין ושהם ובני/בנות זוגם אינם נהנים מהצוואה.

טיפ:

איך כולם יידעו שעשיתם צוואה? הפקידו את הצוואה אצל רשם הירושות. שימו לב כי רק אתם יכולים להפקיד את הצוואה שלכם. ניגשים לרשם הירושות הסמוך למקום מגוריכם כשאתם מצוידים בצוואה ובתעודת הזהות שלכם, ומפקידים את הצוואה (הפעולה כרוכה באגרה בסך 105 ₪ נכון לחודש דצמבר 2017).

• צוואה בפני רשות – הצוואה תעשה בעל-פה או בכתב, בפני "נציג רשות" – שופט, דיין, רשם או נוטריון.

• צוואה בעל-פה – צוואת "שכיב מרע". צוואה זו נעשית על-ידי אדם הנמצא בערש דווי או אדם המשוכנע כי הוא עומד למות (בין אם ממחלה או מכל צורת מוות אחרת).

הצוואה נעשית בעל-פה בפני שני עדים, אשר חייבים להעלותה על הכתב באופן מיידי בצורת "זיכרון דברים" או בהקדם האפשרי לפי העניין. העדים חותמים על זיכרון הדברים ומפקידים אותו בהקדם האפשרי אצל רשם הירושות. היה והמצווה לא נפטר תוך 30 יום מיום מתן הצוואה – היא מתבטלת.

הנכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ משפטי, אישי ודיסקרטי, במטרה לסייע לכם להכין את הצוואה הטובה ביותר עבורכם ועבור האנשים להם אתם מבקשים להוריש את רכושכם. המדריך אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

מגדל וי-טאואר,
רח' בר כוכבא 23 בני-ברק

טלפון: 077-3370378

פקס: 077-3370379

דוא"ל: info@kalman-law.co.il

לשיחת יעוץ ללא התחייבות

אנא השאירו את פרטיכם​